LincolnJunior High

Skip to main content
Mobile Menu
District Home mailEmail gradebookGrade Book calendarCalendar googledriveGoogle Drive search

Coldspring wins big at this year's San Jacinto County Fair & Rodeo

Here is the complete list of results:

Market Broilers

  • Kylie Currie (Jr. FFA)- Reserve Grand Champion
  • Chase Stephens  (Jr. FFA)- 3rd place
  • Ashlynn Ballew-4th place

Market Goats

  • Colton Rudloff-1st in class, 5th overall
  • Rylee Rudloff-1st in class, 7th overall, Reserve Champion Showmanship
  • Marlena Garnett-5th in class
  • Gabriel Winfrey-6th in class

Market Swine

Jr Show:

  • Kutter Currie (Jr. FFA)- 2nd in class, Reserve Grand Champion Jr. Showmanship

Sr Show:

  • Stran Foxworth-5th in class (AOB)
  • Wade Currie (Jr FFA)- 1st in class (Hamp class 1)
  • Eli Currie (Jr FFA)-1st in class (Hamp class 2)
  • Miki Ellisor (Jr FFA)- 1st in class (Hamp class 3), Champion Hampshire, Reserve Grand Champion Intermediate Showmanship
  • Kaylee Tyson-3rd in class  (Hamp class 3)
  • Gage Tyson- 1st in class (Cross class 1)
  • Karris Peachee- 1st in class (Cross class 2)
  • Bret Carter- 1st in class (Cross class 3), Champion cross, Grand Champion Market Swine, Reserve Grand Champion Senior Showmanship
  • Brelynn Ellisor-2nd in class (Cross class 3)

Breeding Heifers

  • Hunter Thomas-2nd in class (American)
  • Colton Rudloff- 1st in class, Champion American
  • Rylee Rudloff- 3rd in class (American)
  • Jayden Risner-4th in class (British)
  • Bret Carter-2nd in class (British), Grand Champion Senior Showman
  • Skarlett Higginbotham (AOB) 1st in class, 2nd in class, Reserve Champion Senior Showman
  • Brianna Sparks-1st in class, Reserve Champion AOB

Commercial Heifers

  • Rylee Rudloff- 1st in class (Class 1), Reserve Grand Champion Commercial Heifer, Reserve Grand Champion Senior Showman
  • Scarlett Higginbotham-2nd in class (class 1)
  • Cole Woodruff- 4th in class (class 1)
  • Gatlin Steele- 5th in class (class 1)
  • Jayden Risner- 6th in class (class 1)
  • Brianna Sparks-1st in class (class 2),  Grand Champion Commercial Heifer, Grand Champion Senior Showman
  • O’Shai Burnett-2nd in class (class 2)
  • Hayden Ferguson-1st in class (class 3)
  • Colton Rudloff- 3rd in class (class 5)
  • Bobby Bishop-4th in class (class 5)

Market Steers

  • Hayden Richardson-3rd in class (class 1), Reserve Grand Champion Sr Showman
  • Kennedi Powell-2nd in class (class 1), 3rd overall
  • Bret Carter- 1st in class (class 2), Grand Champion Steer

Educational Barn Projects (15 Total Entries - Floral, Food, Handicraft, Fine Arts)

  • School Board Project-2nd place
  • Faith Vercher-Grand Champion Floral
  • Chelsea Harrison-Grand Champion Fine Arts

Ag Mechanics

  • Small Metal Projects-1st place
  • Large Metal Projects-2nd place
  • Reserve Grand Champion Overall

Queen’s Contest

  • Lourdes Grimaldo-2017-2018 Rodeo Queen (passed down title)
  • Madison Reeves-1st runner up, Best Horsemanship Award
  • Scarlett Higginbotham-3rd runner up

Rodeo

Breakaway Roping

Girls Division:

  • Jacelynn Head-2nd place

Boys Division:

  • O’Shai Burnett-3rd place
  • Jayden Risner
  • Kenyon Merrell
  • O’Shai Burnett

Team Roping

  • Cutter Dominy and Kenyon Merrell-1st place
  • Jacelynn Head and Jayden Risner-4th place
  • Jayden Risner and Jacelynn Head

Barrel Racing

  • Jacelynn Head-1st place

Bull Riding

  • Hayden Ferguson-2nd place
  • Kristopher Baker (Jr FFA)

Steer Wrestling          

  • 10 teams entered (Friday night heat winners)

San Jacinto County Fair Livestock Sale (9/29/18)

  • $430,000. 00 (auction total)